Postupci

Dezinfekcija pitke i tehnološke vode

Dezinfekcija vode je proces kojim se uništavaju mikroorganizmi bolesti. Dezinfekcija pitke vode sprječava širenje zaraznih bolesti uzrokovanih mikroorganizmima koji se prenose pitkom vodom. Zbog toga je dezinfekcija uglavnom nužan proces pripreme pitke vode. Dezinfekcijom tehnološke vode sprječavamo oštećenja koja bi mikroorganizmi mogli napraviti u tehnološkom procesu.

Postupci dezinfekcije:

Plinski klor

Dezinfekcija plinskim klorom je starija, ali i dalje najčešće korištena tehnologija dezinfekcije vode. Tijekom desetljeća proces se razvio u tolikoj mjeri da je sigurnost na visokoj razini. To se postiže vakuumskim procesom i dodatnom neutralizacijom klora u zraku. Plin dolazi pod tlakom iz spremnika ili spremnika na vakuumski regulator, gdje se stvara vakuum kako bi se spriječilo curenje plina u slučaju kvara na cjevovodima. Zatim dozirni regulator, pomoću elektromagnetskog ventila i automatike dozira odgovarajuću količinu plina u smislu protoka i mjeri se zaostali klor u cjevovodu.

Natrijev hipoklorit

Natrijev hipoklorit, također sadržan u izbjeljivaču (varekin), je u obliku otopine i dozira se prema sadržaju aktivnog klora proporcionalno brzini protoka i izmjerenom zaostalom kloru. Može se pripremiti na mjestu doziranja iz NaCl elektrolizom i uglavnom se isporučuje u bačvama.

Klordioksid

Kloridoksid je vrlo snažan dezinficijens, dezinficira vodu drugačijim mehanizmom od klora. Budući da je eksplozivan, generira se na mjestu doziranja iz NaClO2 i HCl. Iako su investicijski i operativni troškovi veći od dezinfekcije plinovitim klorom, sve se više koristi zbog neosjetljivosti na pH, jer stvara manje štetnih nusproizvoda, ne reagira s amonijakom.

UV dezinfekcija

UV dezinfekcija se odvija bez dodavanja bilo koje tvari u vodu i stoga ne ostavlja nikakve nusproizvode. UV zračenje koje stvaraju posebni izvori svjetla prodire u stanice mikroorganizama i sprječava njihovu reprodukciju. Nije prikladan za vodu s visokim sadržajem suspendiranih čestica, neprozirnosti ili otopljenih organskih spojeva.

Dezinfekcija ozonom

Dezinfekcija ozonom također ne ostavlja nikakve nusproizvode, vrlo je učinkovita u odgovarajućem doziranju i kontaktnom vremenu. Budući da je ozon visoko reaktivan plin, on se mora proizvesti na mjestu doziranja u posebnim generatorima gdje se u prisustvu jake električne struje molekule kisika (O2) dijele na pojedinačne atome (O), koji se zatim spajaju u molekule ozona (O3). Investicijski i operativni troškovi su prilično visoki, osim toga, rad i održavanje procesa su zahtjevni.

Pročišćavanje komunalnih otpadnih voda

Projekt

Komunalne otpadne vode nastaju u kućanstvima i u objektima koji su u javnoj uporabi. Za njih je karakteristično da imaju mnogo hranjivih i organskih tvari.

Čišćenje se sastoji od sljedećih faza: predobrada (mehanički korak), primarno čišćenje, sekundarno čišćenje (biološki stupanj), tercijarno čišćenje, dezinfekcija, obrada mulja.

U mehaničkom stupnju uklanjamo veće čestice (grane, kamenje, boce, krpe) grabljama i sitima. Pijesak, šljunak, ljuske jaja, filteri za cigarete, sjemenke i masti se uklanjaju pjeskarenjem i mastolima. Pijeskolova postoji nekoliko vrsta: gravitacija, aeracija, vortex pijeskolovi.

U fazi primarnog pročišćavanja uklanjaju se lako taložive čestice i dio organskih tvari. U novije vrijeme, u slučaju manjih postrojenja za obradu, primarne sedimentacijske biljke zamjenjuju se finim sitima.

Projekt

U biološkoj fazi odvija se sekundarno i tercijarno čišćenje. U biokemijskim procesima uporaba mikroorganizama eliminira onečišćenje.

Sekundarno čišćenje se provodi u aerobnim uvjetima ubrizgavanjem zraka pomoću membranskih difuzora. Uklanjaju se organske tvari, dušik u obliku amonijaka se pretvara u nitrite.

Tercijarno čišćenje provodi se u anoksičnim uvjetima u kojima mikroorganizmi konzumiraju organski vezani kisik. Uklanjaju se dušik i fosfor.

Za čišćenje koriste se različite tehnologije:

  • tehnologije koje oponašaju prirodne sustave (lagune, polja za navodnjavanje): jednostavna i jeftina za održavanje, pogodna samo za manja naselja
  • klasični kontinuirani proces aktivnog mulja: dokazani, umjereni investicijski i operativni troškovi, velike mogućnosti optimizacije, potrebno je puno prostora
  • SBR proces aktivnog mulja: manji prostor za izgradnju, niži investicijski troškovi, složeniji rad, problemi s plutajućim blatom
  • MBR (membranski bioreaktor): mali prostor za izgradnju, visoka učinkovitost čišćenja, visoki operativni troškovi
  • MMBR (reaktor biomase biomase): niži investicijski troškovi, niži operativni troškovi, složeniji rad
Projekt
Projekt
Projekt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tretiranje mulja nastalog tijekom obrade tretira se različitim postupcima:

  • zgušnjavanje (gravitacija, mehanička – centrifuge, tračni kompaktori)
  • stabilizacija (anaerobna, aerobna)
  • dehidracija (centrifuge, filtarske preše) sušenje

Rad postrojenja za pročišćavanje može uštedjeti mnogo ako se proces optimizira i minimizira korištenje električne energije: optimizacija protoka mulja, ulazna struktura taložnika anaerobna trulež, proizvodnja bioplina i električna energija (pogodno za veća postrojenja).

Zaštita od legionele ultra filtracijom

Suvremeni postupak mikrobiološke pripreme pitke vode (bez legionele, bakterija coli i drugih bakterioloških patogena) bez dodatka kemikalija i bez uporabe elektrokemijskih ili termičkih procesa. Ultrafiltracija mehanički uklanja mikroorganizme i koloide iz tekuće vode.

Ultrafiltracija osim bakterija i čestica, također eliminira viruse i druge mikrobiološke komponente. U vodi otopljene tvari, poput metala, ostaju u vodi. Kao rezultat, ultrafiltracijski mikroorganizmi ostaju gotovo potpuno bez hrane. Smanjuje se debljina bioloških filmova, koji je prehrambena osnova legionele. Okus pitke vode se ne mijenja.

Moduli se sastoje od kapilarnih membrana s veličinom pora od 0,01 μm. Načelo “dead end” filtracije izvana prema unutrašnjosti kapilare. Obratno ispiranje (iznutra i izvana) vodom i komprimiranim zrakom. Postupak filtriranja i ispiranja je djelomično ili potpuno automatiziran, ovisno o izvedbi i veličini sustava.

Na raspolaganju su sustavi s protokom od 1,5 m3 / h.